Naujenes pamatskolas skolēnu iepazīšanās ar Krāslavu

25.aprīlī, 6.-9.kl skolēnu grupa, Valodu un mākslas jomas priekšmetu nedēļas ietvaros devāmies mācību ekskursijā uz Krāslavu, lai apmeklētu Krāslavas (Grāfu Plāteru) pils kompleksu un iepazītos ar keramiķa Valda Pauliņa darbnīcu.

Pirmais apskates objekts – grāfa Plātera pils komplekss. Ekskursiju mums vadīja sirsnīgs un harizmātisks gids Eduards Danovskis. Apskatījām pils pagalmu, bijušo pils stalli un tur iekārtoto “Amatu māja”, kur tiek rīkoti dažādi pasākumi. Pabijām tā sauktajās “mākslīgajās pils drupās”,  kas tika izveidotas, lai lielītos. Pašā pilī diemžēl drīkstējām apskatīt tikai pirmo stāvu, jo otro stāvu pašlaik atjauno. Muzejā, kas atrodas blakus pilij, aplūkojām tur izstādītās gleznas, dažādus traukus un mēbeles, kas agrāk piederēja grāfam. Bija interesanti aizceļot divus gadsimtus senā vēsturē. No Dabas parka skata laukuma vērojam Daugavas lokus. Tas ir tiešām lielisks skats! Vērojam Daugavu plūstam savā dabīgajā tecējumā.

Apmeklējām Krāslavas Tūrisma informācijas centru, kur varējām uzzināt par tūrisma iespējām Krāslavā, kā arī nopirkt kādu suvenīru. Tad devāmies uz keramikas darbnīcu pie Valda Pauliņa. Viņš mums izrādīja māju, kurā atrodas keramikas apdedzināšanas krāsns, iepazīstināja ar dažādiem apdedzināšanas veidiem. V.Pauliņa stāstījumā savijās tradīcijas un mūsdienu joki. Keramiķis pastāstīja interesantus atgadījumus ar ekskursantiem un tūristiem no citām valstīm. Viesmīlīgais saimnieks mūs aicināja ieiet savā darbnīcā, kuras atrodas mājā. Šo darbnīcu viņš izmanto aukstā laikā, bet, iestājoties siltam laikam, keramiķis darbojas āra darbnīcā.  V.Pauliņš mums deva iespēju piedalīties keramikas trauka (poda) tapšanas procesā. Pastāstīja, kādu mālu labāk izmatot un kur to var iegūt. Pats aizraujošākais bija tas, ka keramiķis mums piedāvāja pašiem izgatavot svilpauniekus. Tas bija negaidīti, bet interesanti! Protams, ka meistars katra palīdzēja. Visi svilpaunieki skanēja skaļi un skaisti. Keramiķis V.Pauliņš mūsu darinājumus apdedzinās savā krāsnī un skolotāja Z.Pauliņa mums tos atvedīs. Ceļojums patiešām bija ļoti interesants un izzinošs, diena pavadīta lietderīgi. Mēs iepazināmies gan ar kamiņnovada kultūru un vēsturi, gan arī ar keramiķa darba specifiku. Paldies skolotājām par izvēlēto maršrutu un iespēju iepazīt mūsu Latgales skaistākās vietas! Ja arī jūs vēlaties atklāt neizzinātas vēstures lappuses, izbaudīt dabas skaistumu, pavisam nevajag braukt uz tālām pilsētām un zemēm, dodieties uz Krāslavu!

 

Informāciju sagatavoja 8.kl. skolniece Sindija Vaikule