Bērnu drošība vasarā. Kā pasargāt?

Vasara ir laiks, kad bērni un pusaudži lielāko dienas daļu vairs nepavada telpās, bet gan brīvā dabā: laukos, ielās, parkos, rotaļu laukumos vai nometnēs. Labi, ja pieaugušie ir nodrošinājuši pieskatīšanu, tehniskos aizsardzības līdzekļus dažādām āra aktivitātēm un drošu vidi, taču negadījumu skaita straujais pieaugums vasaras sezonā liecina par to, ka bērni nav pietiekami pasargāti no traumu riska un pieaugušie ne vienmēr ievēro svarīgus drošības aspektus.

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 24.pants nosaka, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Tātad – rūpēties par bērna pieskatīšanu ir vecāku pienākums, kas noteikts ar likumu. Tāpat der paturēt prātā, ka saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 172.4 pantu par bērna, kas nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības, ja to izdarījuši vecāki vai personas, kas viņus aizstāj, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu. Savukārt kodeksa 173.pants nosaka atbildību par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu.

Sākoties vasaras brīvlaikam, aicinām vecākus pārrunāt ar bērniem drošības noteikumus, kas jāievēro, atradoties ūdens tuvumā un peldoties, braucot ar velosipēdu, skrituļslidām, šūpojoties šūpolēs vai pavadot brīvo laiku citās aktivitātes.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests iesaka:

  1. Neatstāt bērnu braucam ar divriteni vienu, kamēr bērns nav pilnībā apguvis riteņbraukšanas prasmi, un noteikti lietot ceļu un roku aizsargus. Ļoti svarīgi ir nodrošināt bērnu ar ķiveri. Aizsardzības līdzekļi ir jālieto vienmēr. Tāpat jāseko, lai bērni ar skrituļslidām, skrituļdēļiem vai velosipēdiem braukātu tikai tam piemērotās vietās.

  1. Bērnam jāatgādina ceļu satiksmes noteikumi, lai viņi zinātu par drošu pārvietošanos, ejot kājām.

  1. Bērni ir zinātkāri, tāpēc viņi ir jāinformē, ka bīstami atrasties jaunbūvju teritorijās un pamestos namos.

  1. Jāatgādina, ka vecāku prombūtnes laikā nedrīkst laist mājās svešu cilvēkus, ka arī iesaistīties sarunās uz ielas ar svešiem cilvēkiem vai pieņemt viņu aicinājumus doties līdzi.

  1. Viens no riskiem, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība, – grils. Griļojot jāatceras, ka grila deg šķidrumi ir ugunsbīstami, ātri uzliesmojoši un to lietošana saistīta ar apdedzināšanās risku, tādēļ ieteicams tos neizmantot vai nodrošināt, lai bērni tiem nevar piekļūt. Jāpārrunā ar bērniem ugunsdrošības jautājumus un iespējamo rīcību kritiskās situācijās.

  1. Lai bērnam pelde būtu droša, ir svarīga uzraudzība un bērna vecumam, peldēt prasmei atbilstošs un drošs peldlīdzeklis. Peldvietā bērni vienmēr ir jāpieskata. Arī pusaudži nedrīkst doties peldēties vienatnē, un pirms došanās noteikti jāinformē par to pieaugušie. Peldēties atļauts tikai zināmās peldvietās un nedrīkst ļaut lēkt ūdenī vietās, kur tas nav paredzēts.

  1. Jāievēro arī, ka bērni līdz 16 gadu vecumam sabiedriskās vietās drīkst uzturēties līdz plkst. 22.00, bet vēlāk – tikai pieaugušo uzraudzībā.

  1. Nelaimes gadījumā bērniem jāzina, kur meklēt palīdzību – kad jāzvana vecākiem, jāiet pie kaimiņiem vai steidzami jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālrunī 112 vai ātrajai medicīniskajai palīdzībai – 113.

Informāciju sagatavoja Aļona Annišineca