Daugavpils novada pasākumu plāns, sagaidot Latgales kongresa un Latvijas valsts simtgadi

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Daugavpils novada pašvaldība aicina iedzīvotājus kopīgi gatavoties Svētkiem, stiprināt piederības sajūtu valstij un  novadam. Pagastu pārvaldes, izglītības un kultūras iestādes,  jauniešu organizācijas plāno pētīt savas vietas vēsturi, godināt novada personības un pieminēt notikumus, kas ietekmējuši Latvijas valsts izveidi.

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Daugavpils novada pašvaldība aicina iedzīvotājus kopīgi gatavoties Svētkiem, stiprināt piederības sajūtu valstij un novadam. Pagastu pārvaldes, izglītības un kultūras iestādes, jauniešu organizācijas plāno pētīt savas vietas vēsturi, godināt novada personības un pieminēt notikumus, kas ietekmējuši Latvijas valsts izveidi.

Trīs novada pasākumi ir ietverti Latgales kongresa simtgades svinību plānā: Latgales mākslas svētki “Krāsas karogā”, Latgales jauno mākslinieku rezidence/Radošās brīvdienas “Jauno sapņi” Raiņa mājā Berķenelē un Starpnozaru konference veltīta Latgales kongresa simtgadei Skrindu dzimtas muzejā.

2017. gada 21. maijā Daugavpils novada Višķu pagasta estrādē notiks Latgales mākslas svētki “Krāsas karogā”, kur kopējā mūzikas un mākslas pasākumā apliecināsim Latgales kultūras vērtības, radošo garu un spilgto identitāti. Svētku programmā paredzēts latgaliešu mūzikas koncerts, kurā aicināti piedalīties kori, folkloras kopas, vokālie ansambļi, kapelas, kā arī jauno mūziķu grupas, pazīstami solisti. Koncertā skanēs dziesmas un mūzika, kas nozīmīgos vēsturiskos pagriezienos iedvesmoja Latgales ļaudis pastāvēt par savu tēvu zemi. Svētkos tiks akcentēts Latgales kultūras spēks ar mūsu reģionam raksturīgajām dziesmām, dejām un gleznošanas lielmeistaru darbiem.

Latgales mākslas svētki notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “LATVIJAI – 100” un LR Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja atbalstu.

No 26.jūnija līdz 1.jūlijam Raiņa mājā Berķenelē notiks Latgales jauno mākslinieku rezidence /Radošās brīvdienas “Jauno sapņi”, kur piedāvājam tikšanās platformu Latgales radošiem jauniešiem, lai veidotu domu un viedokļu pārnesi un sekmētu Latgales attīstības ilgtspēju.

10.-11.novembrī Skrindu dzimtas muzejā sadarbībā ar Daugavpils Universitāti plānota Starpnozaru konference veltīta Latgales kongresa simtgadei un mūsu novadnieku – Raiņa, brāļu Skrindu un Viļa Siliņa devumam Latgales virzībai Latvijas valstiskumā. Pasākumu atbalsta
LR Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs.

4. maijā Demenes pagastā notiks pasākums Latvijas Dienvidu punktā “Apskauj Latviju”, ko rīkosim sadarbībā ar LR Iekšlietu ministriju. Plānota ozolu stādīšana Kumbuļu ciemā un plaša kultūras programma Demenes ciemā: filmas ar vietējo iedzīvotāju atmiņām pirmizrāde, sarunas ar radošām personām, izstādes, amatu prasmju darbnīcas, koncerts ar Tautas deju ansambļa “Līksme” piedalīšanos un Baltā galdauta svētki.

Savukārt Fonds „1836” jau 2015.gadā sācis realizēt Latvijas simtgades projektu „Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” un posms gar Lietuvas robežu Daugavpils novadā tiks noiets 3.un 4. jūnijā. Gājiens sāksies Silenes ciemā, turpināsies Demenes pagastā un ar koncertu noslēgsies Medumu parkā. Projekta „Aplido, apceļo, apmīļo Latviju!” mērķis ir kopā ar pašvaldībām, tūrisma informācijas centriem, vietējiem iedzīvotājiem un citiem interesentiem izveidot jaunu tūrisma ceļu gājējiem, velosipēdistiem, motociklistiem un autobraucējiem. Pieteikšanās http://1836.lv/gajienu-plans/

Novada Izglītības pārvalde piedāvā pasākumu un konkursus, kas rosina bērnus un jauniešus izzināt Latvijas un novada vēsturi, apgūt dabas un kultūras mantojumu. Novadpētniecības projektā “Atceries Lāčplēšus” novada skolas apzinās, pētīs un dokumentēs Lāčplēša kara ordeņu kavalierus Daugavpils novadā un kops to atdusas vietas. Novada jaunieši sniegs ilgtspējīgu ieguldījumu Daugavpils novada apzaļumošanā un akcijas “Augsim Latvijai” ietvaros līdz 2018. gadam iestādīs piecus ozolus katrā Daugavpils novada pagastā.

Daugavpils novada pasākumu plāns

Daugavpils novada Kultūras pārvaldes vadītāja,
Valsts simtgades svinību koordinatore  Daugavpils novadā
Ināra Mukāne
t. 29191840