Kā tavs bērns iedzīvosies bērnudārzā?

Ja mazajam vēl nav 3 gadu

Šajā vecumā bērns vēl ir ļoti cieši saistīts ar vecākiem un var ļoti pārdzīvot šķiršanos. Īpaši, ja līdz šim nav pieredzējis, ka palikšana kopā ar kādu citu nav nekas traks, jo mamma taču vienmēr atgriežas. Bērnam līdz trīs gadu vecumam var pietrūkt motivācijas visu dienu pavadīt starp vienaudžiem – viņam, iespējams, rotaļu biedri vēl neinteresē, viņam patīk spēlēties ar mammu (vai kādu citu pieaugušo), rotaļlietām un pašam ar sevi. Tāpēc, runājot ar mazo par bērnudārzu, viņam var stāstīt, ka tur būs jauka un mīļa auklīte un daudz jaunu rotaļlietu. Tieši rotaļlietas varētu viņu aizraut un ieinteresēt, esot prom no mājām un mammas. Ja grupiņā ir jauka un zinoša auklīte, viņa spēs ar sapratni uztvert arī domstarpības, kas starp mazuļiem nereti rodas, kad viņi nespēj spēļu mantas sadalīt.

Pašiem mazākajiem ļoti svarīgs ir dienas režīms. Tāpēc labi, ja mazuļa ikdienā izveidojas jauni rituāli, kas saistīti ar došanos uz bērnudārzu. Īpaši rīta rituāls mājās – sākot ar pamošanās laiku, nomazgāšanos, ģērbšanos un brokastīm. Svarīgi ir arī noteikt laiku, kad mazo no bērnudārza paņem. Ja mammai vai tētim zināms, ka kādu dienu vajadzēs aizkavēties ilgāk – mazajam no rīta to vajadzētu paskaidrot.

Mazajam 3–5 gadi

Šis ir labs laiks, kad uzsākt bērnudārza gaitas, – mazais jau alkst pēc rotaļu biedriem, viņam ir interesanti spēlēties kopā. Mazulis labāk izprot lietu kārtību un secīgumu – viņš novēro un secina: «Mamma vienu dienu mani te atstāja, bet vakarā atnāca pakaļ. Tātad – viss kārtībā!»

Stāstot mazajam par bērnudārzu, var pieminēt, ka tur viņu sagaidīs daudz jaunu draugu, dažādas interesantas nodarbes, ko kopā varēs darīt.

Bērnu rotaļas šajā vecumā ir ļoti interesantas – caur tām var daudz uzzināt par bērna iekšējo pasauli, novērojumiem un zināšanām. Ja gribi zināt, kā tavam bērnam iet bērnudārzā – vari uzspēlēt ar viņu lomu spēles, kur tu esi bērns, bet viņš, piemēram, audzinātāja. Un tad tu ieraudzīsi, kāda viņa ir ar bērniem, kādā balsī runā, kādas ir viņas mīmika un izteiksmes veids, kā viņa reaģē dažādās situācijās. Daudz no tā pamanīsi pat ikdienišķās situācijās, speciāli neprovocējot, – mazais būs pārņēmis jaunus izteicienus vai rīcības modeļus.

Šajā vecumā mazais vēro pieaugušos, salīdzina viņus, vērtē viņu attieksmi pret sevi. Tāpēc – lai vecāki saglabātu savu nozīmīgo lomu bērnu dzīvē, jāvelta viņam laiks pēc bērnudārza un brīvdienās.

Šis ir vecums, kad veidojas personība un «Es» apziņa. Un to ir grūti nepamanīt, jo pēkšņi bērns visu grib darīt pats, viņam ir svarīgi iegūt arvien vairāk patstāvības. Tas var sarežģīt jūsu dzīvi tīri praktiski – no rīta jums, iespējams, jāceļas krietni agrāk, jo mazais grib mazgāties pats, ģērbties pats. Un viņam to vajadzētu ļaut! Sliktākais pakalpojums, ko vecāki steigas vai neiedziļināšanās pēc mēdz izdarīt saviem trīsgadniekiem, ir – darīt viņu vietā to, ko viņi var izdarīt paši. Vajadzētu ļaut darīt pašam. Svarīgi šā vecuma bērnu iesaistīt sarunās, prasīt viņa viedokli, ļaut viņam izvēlēties, neapspiest viņa personības izpausmes. Tad bērns izveidosies par pašapzinīgu, patstāvīgu personību, kas dzīvē spēs par sevi parūpēties ne tikai fiziski, bet arī emocionāli.

Bērnam 5–7 gadi

Ja līdz šim bērns iesaistījies pulciņos, saticies ar vienaudžiem pagalmā, iejusties bērnudārzā nevajadzētu būt grūti. Šajā vecumā, kad bērns vairāk ieklausās un pieņem citu viedokļus, ar viņu ir vieglāk sarunāt, viņam ir svarīgi, ko par viņu domā apkārtējie, jo īpaši vienaudži. Lielākās grūtības, uzsākot bērnudārza gaitas šajā vecumposmā, varētu rasties tad, ja bērnudārza režīms krasi atšķiras no tā, pie kāda bērns pieradis. Varētu būt grūtības pierast pie diendusas (tad, iespējams, jāmaina gulēšanas paradumi – agrāk jāceļas, lai dienā sanāk pagulēt).

Šajā vecumā ļoti spilgti atklājas bērna intereses. Tas ir laiks, kad vecākiem jāvēro bērns un jāpalīdz viņam izkopt viņa iedzimtās spējas un talanti. Tomēr nevajadzētu pārcensties un pārlieku noslogot bērnu ar neskaitāmiem pulciņiem. Tas varētu būt viens vai – pēc bērna izvēles – divi. Ja mazais bieži ir noguris – no kaut kā jāatsakās.

(Sagatavots pēc Z.Strūbergas http://www.mansmazais.lv/article/330200/)