Kāpēc bērni kļūst nepaklausīgi

 1. Viņi ir noguruši, izsalkuši vai jūtas slimi – šo iemeslu dēļ bērni bieži vien var zaudēt kontroli.
 2. Dusmas – bērni var sadusmoties, kad viņi nav dabūjuši to, ko vēlas. Ja mēs padodamies, tad bērns iemācās, ka dusmas ir iedarbīgs līdzeklis, lai dabūtu, ko, ko vēlas, un viņi turpinās to izmantot.
 3. Pārpratumi – bērns iespējams nav sapratis, ka šāda uzvedība nav pieņemama.
 4. Bailes – bērni var kļūt nerātni, ja viņiem ir no kaut kā bail (piemēram, no tumsas, svešiem cilvēkiem, sliktām atzīmēm vai no pieaugušo nevērības)
 5. Greizsirdība – bērni var kļūt nerātni, lai pievērstu uzmanību. Ja kādam citam tiek pievērsta uzmanība, bet viņam ne, tad bērni bieži vien izjūt greizsirdību.
 6. Pāridarījums – bērni, iespējams, mēģinās atriebties cilvēkiem, kas viņiem ir nodarījuši pāri, radot sāpes vai nepatīkamas emocijas.

Tad, ja mēs izprotam nepieņemamās uzvedības cēloni, mums ir vieglāk izvēlēties, kā uz to reaģēt.

Kā veicināt pozitīvu uzvedību?

 1. Mīliet bērnu – bērniem ir svarīgi zināt, ka viņus mīl. Tā ir efektīvas disciplīnas atslēga.
 2. Uzmanīgi klausieties bērnā. Mudiniet, lai bērns runātu par savām domām un izjūtām. Tava interese palīdzēs bērnam sajusties vērtīgākam. Atrodiet katram bērnam kādu īpašu laiku. Mēģiniet parunāt dienas laikā ar katru bērnu individuāli, ejot pastaigā, mazgājot traukus, ēdot, liekot bērnus gulēt.
 3. Izprotiet bērnu. Bērnu vajadzības un vēlmes mainās, bērnam pieaugot.
 4. Nosakiet robežas. Bērniem ir vajadzīgas robežas, lai viņi justos droši un iemācītos paškontroli. Pārliecinieties, ka bērns saprot šīs robežas. Izskaidrojiet Šo robežu jēgu un nozīmi. Atgādiniet ik pa laiciņam šīs robežas. Bērni var mēģināt jūs pārbaudīt, lai pārliecinātos, vai tas ir nopietni.

Labas disciplīnas pamati.

 • Slavējiet labu uzvedību! Tas liks viņam atkārtot šo uzvedību. Bet nepārspīlējiet ar to!
 • Veiciniet neatkarību! Ļaujiet, lai bērni piedalās lēmumu pieņemšanā. Iedrošiniet bērnu, ja viņam kas neizdodas.
 • Pārrunājiet emocijas. Sakiet bērnam, ka viņam ir tiesības justies dusmīgam, nokaitinātam. Bet māciet, kā pareizā veidā izpaust šīs emocijas. Dariet bērnam zināmas arī Jūsu jūtas un emocijas.
 • Mudiniet bērnu uzņemties atbildību! Uzdodiet bērnam savus pienākumus, kas ir atbilstoši viņa vecumam un spējām. Uzslavējiet bērnu par paveiktiem darbiem.
 • Esiet labi piemēri! Bērni vislabāk mācās vērojot citus. Ja jūs vēlaties, ka Jūsu bērns ierodas laikā, ierodaties arī Jūs laikā, ka Jūsu bērns sakārto savas drēbes, sakārtojiet arī savējās, ka Jūs bērns runā laipni, runājiet tā arī Jūs, utt.