Līgo vainaga pīšana Naujenes parkā

Līgo svētku vainags un tā pīšana ir viena no būtiskākajām latviešu vasaras saulgriežu svētku tradīcijām. To veido divi svarīgi elementi: aplis kā saules simbols un izvēlētās Jāņu zāles – ziedi, pļavas puķes, vārpas, smilgas un viss, kas plūcams un pinams, apveltītas ar dažādu zāļu spēku.
21. jūnijā plkst. 11:00 Naujenes/Biķernieku pagasta jaunieši tiek aicināti uz kopēja Līgo vainaga pīšanu Naujenes parkā.
Līdzi ņem saplūktās Jāņu zāles, ozolu zarus, diegu, lentes un šķēres.
Pieteikšanās obligāta: linda.laizane@naujene.lv 29826547, o.pankova@inbox.lv 26293212, Vietu skaits ierobežots!
Katrai jāņuzālei sava nozīme:
Ir labi vainagā iepīt pa kādam ozola zariņam, jo tam piemīt spēcīga enerģija. Tas simbolizē spēku un veselību. Arī asinszāle un kumelīte simbolizē veselību. Laba doma ir iepīt jasmīnu, kas simbolizē laipnību un jautrību. Arī madaras piešķirs tās nēsātājai sievišķības devu un simbolizē skaistumu. Ja ir aizdomas, ka ir kāds, kas varētu mest uz tevi skaudīgu aci, iepin vainagā pa kādam pīlādža zariņam, kas pasargāšot no skauģiem un ļaunas acs. Arī piparmētra ir laba Jāņu zāle aizsardzībai. Āboliņš ir augs, bez kura vainags nav iedomājams un ne velti – tas simbolizē uzticību un ģimeniskumu. Pin iekšā gan balto, gan sarkano!
Tāpat vainags nav iedomājams bez margrietiņām, kuras arī visbiežāk rotā Līgo ziedu vainagu, jo tās ir kaislību puķes, kuras simbolizē maigumu, nevainību un uzticīgu mīlestību. Turklāt šim ziedam ir arī ārstnieciska nozīmē – tas attīra organismu no kaitīgām vielām un stiprina imunitāti. Ja sanāk iepīt sarkano magoni, tā auglībai. Zilā rudzupuķe dos smalkumu un trauslumu, kā arī simbolizē skaistumu. Papardes dos kuplumu, tās simbolizē sirsnību, burvību un valdzinājumu, bet diemžēl ātri vīst, līdz ar to var sabojāt vainaga kopējo izskatu. Ja nepieciešama dziedināšana, tad vainagā jāiepin pelašķi un peonijas.