Naujenes pamatskolā viesojās zinātkāres centrs “ZINOO”

28.martā Naujenes pamatskolā viesojās ZINOO centra radošā komanda ar aizraujoši interesantu pasākumu “Attīstošā programma jauniešiem” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. ZINOO sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti no 2017.gada septembra organizē aizraujošas karjeras izglītības darbnīcas Latvijas skolās – interaktīvas un izglītojošas nodarbības ar mērķi praktiski atspoguļot inženierzinātņu spektru un ieinteresēt jauniešus apgūt kādu no inženierzinātņu nozarēm.

Mūsu skolas skolēniem tika dota iespēja interesantā veidā iepazīties ar inženierzinātnes, datorzinātnes un elektronikas nozarē, kuģniecībā nepieciešamajām profesijām, kā arī apspriest arhitekta un celtnieka profesijas.

Karjeras izglītības nodarbībās piedalījās visa skola, jo aktivitātes tika pieskaņotas katrai klašu grupai. Pavisam notika 3 veidu nodarbības: spageti tilti (7. – 9.kl.), LEGO Mindstrom robotika (5.-7.kl.), Misijas laiva (1.-4.kl.).

Praktisks un teorētisks veids kā iepazīt būvniecības un arhitektūras profesijas ir spageti tiltu būvniecība. Sākotnēji var šķist, ka makaronu tiltu būvēšana ir tikai spēlēšanās ar makaroniem, patiesībā tas ir sarežģīts inženiertehnisks uzdevums, kurā jāstrādā radoši. To nodarbības laikā arī veica 7.-9.klašu skolēni. Nodarbības sākumā tika pārrunātas arhitekta un celtnieka profesijas. Izrādās, ka tās nav tik vienkāršas. Tika noskaidrots, ko dara, kur un kā strādā šo profesiju pārstāvji, kur šīs profesijas var apgūt, cik ilgi jāmācās un kādiem mācību priekšmetiem jāpievērš uzmanība. Gan arhitekts, gan celtnieks ir atbildīgi par uzceltās konstrukcijas  izturību, kvalitāti un drošību.

Darbojoties praktiski, skolēni iepazinās ar tiltu būvēšanas niansēm, pētīja tilta konstrukciju pamatus un sacentās ar skolasbiedriem izturīgākā tilta būvniecībā. Pēc būvniecības pabeigšanas, izmantojot speciālu slogošanas iekārtu, tika pārbaudīta tiltu slodzes izturība. Visi skolēnu būvētie tilti pārbaudi izturēja.

Savukārt 5. – 7. klašu skolēni iepazinās ar datorzinātnes un elektronikas pasaules profesijām. Latvijā arvien lielāku popularitāti iegūst robotika, kas apvieno konstruēšanu un programmēšanu. Arī savā ikdienā mēs pastāvīgi saskaramies ar robotiem, jo mums katram kabatā ir robots, t.i., mobilais telefons, bez kura nevaram iedomāties savu dzīvi.  Iespējams, ka daļa no klātesošajiem pirmo reizi izdzirdēja tādas profesijas kā programmētājs, tehniskais dizainers, mehatroniķis, mehāniķis, kā arī vietu, kur šīs profesijas var apgūt – RTU un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

Nodarbības turpinājumā mūsu skolēniem bija iespēja ne tikai iepazīties ar LEGO robotu konstruēšanas un programmēšanas tehniskajiem paņēmieniem, bet viņi arī varēja justies īsta programmētāja lomā un praktiski izmēģināt vienkāršus robotu programmēšanas paņēmienus.  Darbojoties grupās, skolēni uzbūvēja robotus, kuri darbojās. Viņi pārbaudīja arī to, kurš no uzbūvētajiem robotiem ir ātrāks. Izmantojot iztēli un konstruēšanas prasmes, bērni uzzināja, cik vienkārši ir uzbūvēt un programmēt robotu, un likt viņam pildīt konkrētas funkcijas. Turklāt robotu izmantošana veicina skolēnu ieinteresētību matemātikā, fizikā un tehnoloģijās.

Šajā dienā netika aizmirsti arī skolas mazākie skolēni – sākumskola. Arī viņi runāja par ļoti nopietnām un sarežģītām lietām – par inženierzinātni un kuģniecību, par tām profesijām, kuras neieciešamas šajās jomās. Pēc sarunas skolēni darbojas praktiski – katrai skolēnu grupai noteiktā laikā vajadzēja uzbūvēt laivu no ierobežotiem materiāliem (sadzīves priekšmeti). Tādējādi bērni varēja jau tagad pārbaudīt savas inženierprasmes. Grupu uzbūvētās laivas piedalījās cīņā par lielāko kravnesības spēju. Kā atzina paši skolēni, tad interesantākais bija tas, ka jāspēj uzbūvēt laiva no tādiem materiāliem, kādi ir doti. Gandarījums, protams, bija tām grupām, kuru laivas nenogrima, tomēr arī pārējie neskuma, jo nodarbība tika pavadīta jautri, izzinoši un interesanti! Paldies ZINOO atraktīvajām meitenēm par saturīgo un izzinošo dienu un uz tikšanos nākamreiz.

Fotogalerija