Naujenes pamatskolas 6. klases piedalījās Meža ekspedīcijā

Saulainā rudens dienā mēs, Naujenes pamatskolas 6. klases skolēni un skolotāja Zinaīda PAULIŅA, devāmies jaukā piedzīvojumā – meža ekspedīcijā uz Kalupes mežu. Latvijas daba ir skaista un neatkārtojama, un īpaši visus vilina Latvijas mežu skaistums, tāpēc to jāsargā  un par to jārūpējas. Pateicoties AS “Latvijas Valsts meži”, mums tika dota iespēja izzināt meža bagātību un daudzveidību.

Pasākuma vietā mūs sagaidīja Latvijas valsts mežu darbiniece, meža apsaimniekošanas plānošanas vadītāja Daiga ANCĀNE, kura mūs iepazīstināja ar meža ekspedīcijas norisi, izsniedza katram rakstāmpiederumus un darba burtnīcu, kur visa pasākuma laikā vajadzēja atzīmēt savus pētījumus, rezultātus, kā arī novēlēja veiksmi un izturību 10 staciju padarāmajos darbos.

Ļoti interesanti un ātri aizritēja trīs stundu ilgais pārgājiens. Katrā pieturā vadītājs deva mums praktiskus vai radošus uzdevumus, kurus risinājām individuāli vai grupās, iegūtos rezultātus pierakstījām iedotajās darba burtnīcās.

Apmeklējot desmit stacijas, mēs iepazinām meža zinātni. Apguvām, kā novērtēt koka īpašības, kā noteikt augsnes skābumu, kā saskaitīt kokus parauglaukumā un aprēķināt koksnes daudzumu vienā hektārā. Uzzinājām arī to, kā jākopj jaunaudzes, kā pareizi jāretina mežs. Interesanti bija pašiem nomērīt koka augstumu un noteikt tā vecumu. Izrādās, ka, lai izmērītu koka garumu, pietiek tik ar diviem zariņiem un jāzina pēdas izmērs centimetros. Mūsu klases zēni, pielaikojot ekipējumu, iejutās mežstrādnieku lomā un uzzināja, cik smags un atbildīgs ir darbs, strādājot ar krūmgriezēju un motorzāģi.

Meža ekspedīcijas laikā cerējām satikt Cūkmenu, bet, tā kā protam uzvesties mežā un zinām, ka nedrīkst mēslot atpūtas vietās, viņš mums neparādījās.

Staigājot pa meža taciņām redzējām daudz dažādu augu, sēņu, ogu un, nonākot vienā no stacijām, mežzine Ilona pastāstīja par meža aizsardzību un dabas veltēm sēnēm.  Meža biezoknī, sēžot uz veca koka celma, bija iespēja izgaršot labi zināmo dzērveni.

Ekspedīcijas pēdējā pieturā  bez naglām veidojām Leonardo da Vinči pašnesošo tiltu un pārbaudījām, vai pār to var arī pāriet. Izdevās! Tā nemanot pagāja laiks mežā.             

Meža ekspedīcijas laikā mums bija iespēja pārliecināties, ka mežs tiešām ir mūsu bagātība, gan arī par tām daudzveidīgajām profesijām, kuras nepieciešamas, lai mūsu zaļie meži būtu mūsu lepnums un bagātība, kuru varēs izmantot mūsu nākamās paaudzes. 

Paldies LVM darbiniekiem par iespēju pavadīt vienu brīnišķīgu dienu mežā un mācīties ārpus ierastās vides!

FOTOGALERIJA

Informāciju sagatavoja 6. klases skolniece Anželika SIŅKEVIČA