Naujenes pamatskolas skolēni Gārsenē

Šī gada maijā mēs, Naujenes pamatskolas 7.-8. klases skolēnu komanda, kopā ar skolas lietvedi Aleksandru SEMJONOVU devās uz Aknīstes novada grezno Gārsenes pili – barona fon Budbergu dzimtas mantojumu, kas tiek dēvēta arī par Sēlijas pērli. Brauciena mērķis – piedalīšanās konkursā “Mans biznesa plāns Latvijas pilij vai muižai”.

Te mūs sagaidīja pils pārzine Dace GEIDA, kura iepazīstināja ar Gārsenes pils vēsturi. Uzzinājām par to, ka pils celtniecības laiks ir no 1856. gada līdz 1860. gadam. Sākumā tika uzcelta pils divstāvīgā daļa, bet otrs – zemākais spārns, uzcelts 1885. gadā, jo pils pēdējam baronam un viņa skaistajai sievai, angļu baronesei, esošā pils likusies par šauru. 1939. gadā pils pārbūvēta skolas vajadzībām, un no 1940. gada līdz 2015. gadam tajā atradās Gārsenes pamatskola.

Kopā ar Daci Geidi  izstaigājām Gārsenes pils telpas, klausījāmies leģendās un nostāstos par pils saimniekiem un iedzīvotājiem, apskatījām ekspozīciju par tās sākotnējiem īpašniekiem – baronu Budbergu dzimtu. Gārsenes pilī saglabājušās durvis ar stiklotu augšējo daļu, podiņu krāsns ar gleznojumiem – uz balta fona uzgleznotas buru laivas, vējdzirnavas, jūras skati. Vēl viņa minēja, ka Gārsenē iespējams nomāt pils telpas dažādiem pasākumiem, pils veranda tiek izmantota kā izstāžu zāle, bet pils ēka ir piemērota nakšņošanai. Tāpat pieejamas telšu vietas nakšņošanai un ugunskura vieta grupas piknikam, kā arī laivu īre nelielam ceļojumam pa upi.

Ekskursijas laikā uzzinājām, ka tieši diennakts tumšajā laikā savu klātbūtni te ļauj sajust Gārsenes pils spoks – Zilā dāma…

Pēc ekskursijas pa pili, mums  tika dota fantastiska iespēja piedalīties 2 stundu aizraujošā, izzinošā ekskursijā pa barona Budbergu pastaigu takām Gārsenes mežā. Šajā meža parkā gandrīz ik uz soļa apskatāms kāds nozīmīgs vides objekts vai neatkārtojama dabas ainava –  Barona krēsls, Mīlestības saliņa, Laumu pļaviņa, Raganas binoklis un daudzi citi. Parkam cauri, staltus lokus mezdama, vijas Dienvidsusējas upe. Apmeklējām arī baznīcu un kapliču.

Ekskursijas beigās naujeniešus pils darbinieki pacienāja ar zaļo piparmētru tēju un ābolu sulu. Pateicībā par interesantu stāstījumu, mēs – folkloras kopas “Mazā Rūžeņa” dalībnieces Santa BULE,  Paula Megija JUNKULE un Diāna GRUSTĀNE –  pils pārzinei Dacei nodziedājām dziesmu “Zynu, zynu tāva sātu”. 

Esam gandarīti par šo braucienu – ieguvām zināšanas, izjutām Gārsenes burvību, aizceļojām viduslaikos, izbaudījām ne tikai senatnes un dabas  pieskārienu, bet arī mieru, klusumu un harmoniju šajā skaistā vietā.

Paldies Gārsenes pils gidei Dacei Geidai par aizrautīgo stāstījumu un vēsturisko notikumu interesantu atklāšanu!

FOTOGALERIJA