Naujenes pamatskolas skolēni papildina “Skolas somu” ar braucienu uz Līvāniem

Šī gada 29. novembrī Naujenes pamatskolas 7. un 8.klases skolēni, skolotājas Ligita KURSIŠA, Zinaīda PAULIŅA projekta “Latvijas skolas Soma” ietvaros devās mācību ekskursijā uz Līvāniem.  Ceļojuma mērķis – Latgales mākslas un amatniecības centrs, Līvānu stikla muzejs un stikla kausēšanas darbnīca.

Mākslas un amatniecības centra darbinieki iepazīstināja mūsu skolēnus ar stikla muzeja vēsturi un attīstību.  Klausoties gida stāstījumā, skolēni iepazinās ar Līvānu stikla muzeja ekspozīciju, kur aplūkoja Līvānu stikla fabrikas vēsturi, kā arī Līvānu stikla fabrikā ražotus izstrādājumus vienkopus, kas tapuši vairāk kā 100 gadu garumā. Vāzes, trauki, smaržu pudelītes, dažādas pudeles, lampas uz daudz, daudz, kas cits ir sastopams šajā neparastajā vietā.

Laikam nav Latvijā tādas ģimenes vai lauku mājas, kur vecmāmiņas bufetes dziļumos mēs neatrastu Līvānu stiklu.  Bet lielāko izbrīnu mūsos izraisīja pirmie vienreizējie trauki – plāna stikla krūzītes ar bagātīgu zelta rakstu, ko no Līvānu stikla fabrikas veda uz tālajām Āzijas valstīm. Vienu reizi padzerot to sasita.

Stikla pūšanas darbnīcā skolēni iepazinās ar profesiju stikla pūtējs, un kā no stikla masas var pagatavot dažādas skaistas, oriģinālas stikla lietas, traukus, dekorus. Skolēnus pārsteidza mūsdienu modernās iekārtas – krāsnis, kurās tika karsēts stikls, instrumentu daudzveidība, un dzesējamais ledusskapis.

Cietais smilšu graudiņš… Šķietami sīks un necils. Grūti pat aptvert to, kas notiek, kas rodas, ja šos smilšu graudiņus vienkopus savieno ar vairākiem ķīmisku vielu komponentiem un visu kopā karsē ļoti augstā temperatūrā. Rezultātā rodas brīnums – šķidra stikla masa. Stikla masa, kas pieredzējuša meistara rokās piedzīvo pārvērtību brīnumu un pārtop dažādos stikla izstrādājumos.

Redzējām, kā no krāsns karstās liesmas, meistara rokās tapa trausla zivtiņas skulptūra. Skolēni ne tikai vēroja amata prasmju paraugdemonstrējumus, bet arī izzināja izglītības un karjeras iespējas šajā profesijā, proti, ka šo profesiju var apgūt tikai darbnīcā pie meistara. Katrs uzzināja daudz jaunu un interesantu lietu, un varbūt arī aizdomāsies par stikla pūtēja profesijas apguvi.

Jāatzīmē, ka konkursā “Latgales tūrisma Gada balva” 2018.gadā Līvānu stikla pūšanas darbnīca nominēta par labāko jauno tūrisma objektu.

Latgales mākslas un amatniecības centra darbinieki pastāstīja mums arī par pašu centru. Amatnieku nodaļā skolēni iepazinās ar garāko austo jostu Latvijā, kura ir 94 metrus gara. Izpētīja senos latviešu darbarīkus, iepazinās ar senajiem amatiem – kurpnieks, kalējs, adītājas, šuvējas.

Tālāk devāmies uz Līvānu Inženiertehnoloģijas un inovācijas centru, kur atrodas stikla kausēšanas darbnīca. Te mūs sagaidīja darbnīcas saimniece – stikla apstrādes meistare un māksliniece Inga SALMIŅA. Viņa mums vadīja  radošo darbnīcu stikla apgleznošanā un atklāja stikla mākslas noslēpumus. Mākslinieces vadībā skolēni iepazinās ar stikla kā izejmateriāla īpašībām un tā apstrādes īpatnībām, stikla izstrādājumu veidošanas procesu un pamatnosacījumiem, kuri jāievēro, lai galarezultāts būtu veiksmīgs Amata meistare piedāvāja apskatei dažāda veida stikla izejmateriālus un darbarīkus, ko izmanto stiklu kausējot, griežot, laužot, lai pagatavotu dekoratīvus stikla izstrādājumus. Sarunu gaitā tika noskaidrotas svarīgākās rakstura un personības īpašības – uzmanība, pacietība, precizitāte, radošums un vēlme darboties ar stiklu.

Turpinājumā skolēniem tika dota iespēja darboties praktiski –  katrs zīmēja sava darba skici, grieza stiklu, veidoja kompozīciju. Tā bija iespēja novērtēt katram sevi pašu. Nodarbības noslēgumā visi atzina, ka diena bija interesanta un darboties ar stiklu šķita aizraujoši. Turklāt, darbojoties ar stiklu, mēs uzzinājām daudzas stikla īpašības un tā neparasto pielietojumu mūsu dzīvē.

Lūkojoties nākotnē, mums ir idejas, ieceres un sapņi par daudzām profesijām.

Šī ekskursija notika, pateicoties projekta „Latvijas skolas soma” finansējumam un Naujenes  pagasta pārvaldei, kas piešķīra autobusu. Paldies!

Fotogalerija