Naujenes pamatskolas skolēni turpina iepazīt interesantas vietas

Šī gada 15. novembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Naujenes pamatskolas 1. – 4. klases skolēni kopā ar sākumskolas skolotājām Valiju KAVINSKU, Alitu KOKINU, Sarmīti ŠTRAUHU, Ingrīdu BLEIDELI devās ekskursijā uz Krāslavu.

Pirmais mūsu apskates objekts – Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs. Tur apskatījām telpu, kur agrāk dzīvoja grāfu Plāteru zirgi. Tagad stallī ir muzejs, kur apskatījām ekspozīciju „Pi vīna golda”. Te mēs redzējām baltkrievu, krievu, poļu, ebreju un latgaliešu virtuves traukus, piederumus un rīkus, kas ļāva iztēloties, kā cilvēki dzīvoja agrāk.  Iepazināmies ar Krāslavas novadam raksturīgo ēdienu dažādību, virtuves īpatnībām, galda tradīcijām. Pašiem arī bija iespēja piedalīties nacionālo recepšu veidošanā uz interaktīvā ekrāna.

Pēc tam devāmies apskatīt Grāfu Plāteru jeb Krāslavas pili. Pils ir sena, iespaidīga 18. gadsimta celtne, ko ieskauj nogāzēs izvietots ainavu parks ar apmēram 70 tur augošām dažādu koku un krūmu sugām. Pastaigājoties pa parku, apskatījām tajā grotu ar noslēpumaino “pazemes eju” un pils sargu – lauvu. No parka skatu laukuma priecājāmies par brīnišķīgo ainavu, kas paveras uz Daugavu un Krāslavas pilsētu novembra rotā. Mazliet ielūkojāmies arī pašā pilī, taču pils spoku gan nesatikām.

Nākamais apskates objekts  – Krāslavas Vēstures un mākslas muzejs, kas izvietots turpat pils ēku kompleksā. Ienākot šai muzejā, nokļuvām it kā 17 m garā improvizētā laivā, kurā muzeja darbinieki iekārtojuši ekspozīciju “Pieci airi”.  Nosaukums “Pieci airi” izraudzīts tāpēc, ka tas ir pilsētas simbols, kas attēlots arī Krāslavas ģerbonī.

Apskatījuši visus muzeja eksponātus, kas stāsta par Krāslavas novada savdabību no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, devāmies uz Krāslavas novada tūrisma informācijas centrā izvietoto porcelāna leļļu galeriju “Kad piepildās bērnības sapņi”. Visiem bija īpaša sajūta – it kā nokļuvām pasaku valstībā, kur tūlīt atdzīvosies visas lelles un stāstīs savu vēsturi. Kolekcijā ir vairāk nekā 1600 apbrīnojami skaistas, graciozas un mīļas lelles, leļļu mājiņas, kā arī ļoti seni leļļu ratiņi, kas ir roku darbs. Lelles darinājuši daudzi pasaulē slaveni mākslinieki.

Leļļu figūriņas ir no dažādām pasaules valstīm un demonstrē apmeklētājiem tautu kultūru, tradīciju īpatnības. Leļļu varoņu tematika ir dažāda: līgavas un līgavaiņi, pazīstamie literārie varoņi, pasaku varoņi u.c.

Leļļu mākslinieku atveidotie pasaku, multfilmu, reliģiskie, vēsturiskie tēli izskatās kā dzīvi. Katari lellei ir savs raksturs, tāpat kā cilvēkiem. Lelles kā īstas modes dāmas raudzījās uz mums un katras lelles krāšņais tērps deva iespēju iepazīt modi. Mums visiem ļoti patika gan neparasti skaistās lelles, gan gides saturīgais un iejūtīgais stāstījums par tām. Šo brīnišķīgo leļļu valstību mēs ilgi atcerēsimies!

Noguruši, bet apmierināti atgriezāmies mājās. Runājām, apspriedām, vērtējām. Mums patika! Paldies tev, «Latvijas skolas soma»!

FOTOGALERIJA