Naujenes pamatskolas skolēnu piedzīvojumu diena Cēsīs

Mācību gads strauji tuvojas beigām. Naujenes pamatskolā spraigi aizritējis pēdējais šī mācību gada darba mēnesis gan ar paveicamajiem mācību darba uzdevumiem, gan dažādiem pasākumiem. Parasti pēdējais mācību gada mēnesis liekas tas grūtākais, tāpēc ar nepacietību tiek gaidīta pavasara mācību ekskursija, kas ir gan kā mācību process, gan arī sava veida atpūta un izklaide. Arī izklaidējoties var izzināt, aktīvi darboties un mācīties, tāpēc 4. – 6. klašu skolēni ar audzinātājām Inesi Lociku, Ligitu Kursišu un Alitu Kokinu devās klašu kopējā braucienā uz Cēsīm.

Mūsu mērķis bija – tuvāk iepazīt vienu no Latvijas valsts skaistākajām pilsētām, apmeklēt Cēsu Viduslaiku pili, padarboties Cēsu zinātnes centrā Zinoo, kā arī apmeklēt Āraišu ezerpili. Mūsu ekskursijas pirmais apskates objekts – Cēsu viduslaiku pils.  Cēsu pilsēta jau pati par sevi ir muzejs brīvā dabā, toties Cēsu viduslaiku pilī iejusties vēsturiskā laikā palīdz muzeja gidi, tērpušies stilizētos senatnīgos tērpos. Kopā ar Cēsu viduslaiku pils komplekss tika izstaigāts lukturīšu gaismā, skolēniem bija iespēja gan redzēt un izjust 4,7 metrus biezo torņa sienu, gan ielūkoties Livonijas ordeņa mestra noslēpumainajos apartamentos un pabūt senajā cietuma pagrabā (pilnīgā tumsā). Ekskursanti uzzināja gan par pils tapšanas un pastāvēšanas vēsturi, gan Cēsu priekšpils mūru nozīmi agrāk un mūsdienās, gan par viduslaiku dārza būtību. Noslēgumā apmeklējām pils dārzā ierīkoto aktivitāšu laukumu, lai gides vadībā apgūtu dažādas viduslaiku bērnu iecienītas veiklības, spēka un prāta spēles, kā arī rotaļas. Te mūsu skolēni staigāja ar koka kājām, vilka ļeku, spēlēja dzirnavas, pielaikoja  īstas bruņas un izmēģiniet daudzas citas aktivitātes, kuras attēlotas 16. gadsimta flāmu gleznotāja Pītera Brēgela darbā „Bērnu spēles”.

Nākamais apskates objekts  – ZINOO mācību centrs. ZinOO centrā skolēni atraisīja savu zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Tad nu 2 stundu garumā skolēni centra telpās aktīvi darbojās, izzināja un pētīja visu, kas ap mums, par mums un mūsos: iepazinās ar jaunajām un mazliet vecākām tehnoloģijām, staigāja pa kustošajām trepēm, uzliekot krāsainas brilles lika krāsainus klucīšus, lego un spēlēja galda spēles. ZINOO centrā ekskursanti varēja pārbaudīt dažus fizikas likumus un jautri pavadīt laiku. Prieks bija, ka varēja visu izmēģināt.

Ekskursijas nosegumā apmeklējām Āraišu ezerpili. Tā apskati sākām ar Meitu salu, kur iesākumā cepām desiņas un aplūkojām salu. Tad gide pastāstīja par latgaļu cilšu ienākšanu Latvijā. Liels atklājums mums bija tas, ka senāk Latviju esot klājusi pat 3 km bieza ledus kārta. Tālāk apskatījām Āraišu ezerpili,  kur mūs iepazīstināja ar seno latgaļu dzīvesveidu. Mēs bijām pārsteigti par to, cik meistarīgi koka būvnieki ir bijuši senie latgaļi. To varēja redzēt pēc guļbūvēm, kuru sastiprināšanai nav lietotas naglas, arī salaiduma vietām un nelielajām namu durvīm. Dīvaini, ka seno latgaļu vidējais augums bijis samērā neliels (~1,5 – 1,6 m), tāpat kā dzīves ilgums – 30 – 45 gadi. Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā izdzīvojām teiku pasauli, sēdējām uz restaurēto latgaliešu mītņu kāpnēm, turējām rokās seno darbarīku maketus un iztēlojāmies, kā dzīvoja cilvēki Latvijā pirms tūkstoš gadiem.  Varētu pat teikt, ka šādi “ceļojot laikā”, bērni iepazina dzīvi, kādu dzīvojuši viņu senči.

Ekskursija bija gara, taču piedzīvojumiem bagāta, ļoti interesanta un izzinoša. Izstaigāt, pētīt, ieklausīties, apskatīt, izjust – tas prasīja izturību un pacietību, disciplinētību un draudzīgu attieksmi vienam pret otru. Mums izdevās! Skolēni bija gandarīti par ekskursijas laikā redzēto, dzirdēto un piedzīvoto.

Fotogalerija