Naujenes pagasta vispārējs raksturojums
Naujenes pagasts atrodas Austrumlatvijas vidienē, Latgales dienvidaustrumu daļā. Pagasta teritorijas kopplatība ir 12939.3 ha. Pagasts robežojas ar Daugavpils novada Līksnas, Maļinovas, Biķernieku, Krāslavas rajona Izvaltas un Ūdrīšu pagastiem. Pagasta attīstību būtiski ietekmē otrās lielākās Latvijas pilsētas Daugavpils tuvums, ar kuru pagasts robežojas 11.3 km garumā, kā arī pagasta sociāli ekonomisko attīstību nosaka ģeogrāfiski izdevīgā atrašanās vieta – pagasta teritoriju šķērso nozīmīgas automaģistrāles: Daugavpils – Rēzekne- Sanktpēterburga un Rīga – Daugavpils –Vitebska, dzelzceļa līnija Rīga-Daugavpils-Voroņeža.
Pagastā labi attīstīti sabiedrisko pasažieru pārvadājumu pakalpojumi. Lociku ciemā atrodas lidosta „Daugavpils”, kurai izstrādāta Starptautiskās reģionālās lidostas izveides koncepcija.
Naujenes pagasta teritorijā atrodas aizsargājamais ainavu apvidus „Augšdaugava” , kura kopplatība ir 38 % no kopējās pagasta teritorijas, un tajā ietilpst dabas parks „Daugavas loki”.
Naujenes pagasts atšķiras no citiem Latgales reģiona un Daugavpils novada pagastiem ar to, ka tas ir lielākais pagasts iedzīvotāju skaita un izveidotās infrastruktūras ziņā. Naujenes pagasta administratīvās teritorijas apdzīvojuma tīklu veido 55 ciemi, kuri atšķiras platības, iedzīvotāju skaita un esošās infrastruktūras ziņā. Naujenes pagastā savu dzīvesvietu deklarējuši 5060 iedzīvotāji (dati uz 01.01.2018.), no kuriem 81% dzīvo daudzdzīvokļu mājās četros lielākajos ciemos – Naujenē, Vecstropos, Kraujā un Locikos- , kur ir nodrošināta centralizētā siltuma un ūdens apgāde. Vidējais apdzīvojuma blīvums pagastā ir 41,04 iedzīvotāji uz 1 kv.km. Naujenes pagasta teritorijā vēsturiski izveidojusies nacionālo kultūru dažādība. Lielākais īpatsvars ir krievu tautības iedzīvotājiem – 48 %, latvieši -31 % , poļi -10 %, baltkrievi- 6% u.c.
NAUJENES ciems – pagasta administratīvais centrs. Vēstures hronikās 1259.gadā tiek minēta kā Novenene vai Novene. Tā sauca vietu, kur drīz vien tika uzbūvēta Dinaburgas pils. Ar laiku šāds nosaukums tika dots netālu esošajam ciemam. 1925.gadā Maļinovas pagasts, kura sastāvā bija arī šis ciems, tika pārdēvēts par Naujeni.
Naujenes ciemā atrodas desmitiem individuālo māju un dažas divstāvu un trīsstāvu mājas. Šeit atrodas Naujenes pagasta pārvalde un pašvaldības administrācija, Naujenes pagasta bāriņtiesa, Naujenes pamatskola, jaunatnes un sporta centrs filiāle (jauniešu istaba), novadpētniecības muzejs, kur izveidota slavenās novadnieces mākslas galerija „Tēlniece Valentīna Zeile”. Darbojas arī tirdzniecības uzņēmums SIA „Karsar”.
![]() Naujenes ciems |
Vecstropu ciemu, kurā dzīvo 1815 cilvēku, sāka celt vēl 19.gadsimtā. pagājušā gadsimta 50.gadu beigās un 60.gadu sākumā šeit tika izveidota Starpkolhozu celtniecības organizācijas (SCO) ražošanas bāze. Nākamajās desmitgadēs ciemā tika uzceltas vairākas piecstāvu mājas, veikali, aptieka, darbojas ģimenes ārsta S.Strodes dokrorāts.
Otrā mūsdienu Vecstropu daļa, kura agrāk saucās Ceļinieku ciems, tika uzcelta tad, kad tika izveidota Daugavpils CBR-1, – pagājušā gadsimta 50.-70.gados.
Uz šodienu Vecstropu ciema abas daļas savieno ne tikai šoseja Daugavpils – Rēzekne, bet arī ērts, 800 m garš kājāmgājēju un velosipēdu celiņš. Ciemā atrodas Naujenes pagasta Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības centrs, kā arī Naujenes jaunatnes un sporta centra sporta klubs. Darbojas vairāki uzņēmumi, tai skaitā „Lia D”, SIA “LATGALES ĒKAS”, „Mēness aptieka”, „Dubna”, „Domos”, tirdzniecības nams „Kurši”, „Dilar trans”, „CN Motors” un citi.
![]() Vecstropu ciems |
![]() Ceļinieku ciems |
KRAUJAS ciems (līdz 1976.gadam Hoftenbergas ciems) atrodas vienā no stāvākajiem Daugavas krastiem pie Rīgas – Daugavpils – Vitebskas šosejas. Ciems savu vēsturi raksta no XX gadsimta sākuma, kad Daugavas krastā atradās „Kalnu muiža”. No 1950.gada ciemā tiek uzsākta MTS ražošanas bāzes celtniecība, bet pēc tam tiek uzbūvētas koka mājas un kopmītne darbiniekiem, ūdens spiedtornis, veikals.
Pēc 1974.gadā veiktās MTS reorganizācijas, darbu uzsāk PMK-9, kura nod
arbojās ar zemju meliorāciju. Ciemā melioratoriem tika uzbūvētas vairākas daudzstāvu mājas.
Pašlaik Kraujā dzīvo 1060 iedzīvotāji. Šeit strādā vairākas pašvaldības iestādes: mūzikas skola, tautas bibliotēka, jaunatnes un sporta centrs, pirmskolas izglītības iestāde, pašvaldības uzņēmums SIA „Naujenes pakalpojumu serviss”, doktorāts, kā arī komercuzņēmumi SIA „Meliors Krauja”, „Favorīts pārtikas grupa”, tīkla „TOP” veikals. Ciemā atrodas arī Naujenes bērnu nams, darbojas ģimenes ārsta I.Čivkules dokrorāts un frizētava.
![]() Kraujas ciems |
LOCIKU ciems atrodas pie šosejas Rīga – Rēzekne. Savas pastāvēšanas laikā tas vairākkārt ir mainījis savu nosaukumu, bet XIX gadsimta beigās tika saukts par Lāču ciemu. Šodienas Lociku ciema nosaukums tiek minēts pagājušā gadsimta 40.gadu sākumā. 1947.-48.gadā ciemā tika uzbūvēts lidlauks, blakus kuram pēc tam izveidojās kara pilsētiņa, un šai vietai piestiprinājās nosaukums Lociki.
Pēc armijas daļas izvešanas un kazarmu ēkas kapitālā remonta 1994.gadā šeit tika atvērta Lāču pamatskola. Ciemā atrodas arī Naujenes kultūras centrs, uzņēmumi SIA „KORA”, SIA „Latgales avio”, „Dekorts M”, „Adžio”, un citi objekti, darbojas ģimenes ārsta I.Ņesterova dokrorāts.
![]() Lociku ciems |
Naujenes pagastā lauksaimniecībā izmantojamo zemju kopplatība ir 8794,9 ha jeb 69 %. Neskatoties uz ilgstošu lauksaimniecisko darbību, Naujenes pagastā ir saglabājies daudz mežu, kas aizņem 29 % no kopējās pagasta teritorijas. Pārējās zemes lietošanas mērķu grupas aizņem salīdzinoši nelielas platības. Lielākie meža masīvi koncentrējas gar pagasta teritorijas rietumu, austrumu un dienvidu robežu, blakus Daugavai un Stropu ezeram. Lielāko pagasta teritorijas daļu aizņem fizisko personu īpašumi. Lauksaimniecībā izmantojamo zemi apsaimnieko 1681 zemes lietotājs un īpašnieks.