Paveiktie un novadītie pirmie pasākumi un darbi pēc Projekta “Jauniešu lietderīgā brīvā laika pavadīšanas iespēju pilnveidošana un popularizēšana Daugavpils novadā” plāna.

     

Vasaras sākums sakrita ar LR Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras atbalstīta projekta “Jauniešu lietderīgā brīvā laika pavadīšanas iespēju pilnveidošana un popularizēšana Daugavpils novadā” pasākumu plāna aktīvu daļu. Atgādināsim, ka šo projektu realizē Daugavpils novada dome sadarbībā ar Naujenes jaunatnes iniciatīvas un sporta centra (NJISC) bērnu interešu klubu „Naujene”. Projekts ir veidots ar mērķi pilnveidot Naujenes jaunatnes iniciatīvas un sporta centra apmeklētājiem brīvā laika pavadīšanas iespējas, paplašinot centra darbību, kas ļaus apgūt jaunas iemaņas un prasmes un sekmēt jauniešu sadarbības iespējas.

—–Jau pirmajās brīvdienās, 30.05.15., Naujenes pagasta jaunieši ar lielu vēlmi piedalījās sakopšanas talkā. Talkas laikā ar jauniešu spēkiem ir sakopta centra teritorija un centra telpas, lai sagatavotu tās remontdarbiem un labiekārtošanas darbiem. Jaunieši iznesa ārā nevajadzīgas un vecās mēbeles, iztīrija telpas, nomazgāja grīdu. Apkārtējā teritorijā jaunieši labiekārtoja puķu dobes un celiņus. Kā arī tika izrakti vecie koki un krūmi, lai viņu vietā iestādīt jaunus.

Jūnija pirmajā nedēļā  (01.06.15. – 07.06.15.) notika „Tūrisma nedēļa”. Kaut laika apstākļi jūnija sākumā bija ļoti slikti, „Tūrisma nedēļas” pasākumu laikā daba bija ļoti laipna pret jauniešiem. Spīdēja saule un bija ļoti silti. 3.jūnijā jaunieši piedalījās pārgājienā uz Dabas parku „Daugavas loki” (Naujenes pagasts, Slutišķu ciems). Pārgājiena laikā jaunieši nogāja gandrīz 10 kilometrus.  Atpūtas vietā  jaunieši paši gatavoja sev ēdienu uz ugunskura, spēlēja volejbolu, atpūtās telšu pilsētiņā. Paši drosmīgie pat peldējās upē. Viss tūrisma inventārs bija iegādāts pēc projekta līdzekļiem. Tās ir: teltis, guļammaisi, piepūšamie matrači, katls ēdienu pagatavošanai. Brīvajā laikā jaunieši pastaigājas pa „Markovas taku”, kur uzzināja vai atcerējās sava dzimtā novada vēsturiskos datus. Pasākuma beigās bija redzams, ka jauniešiem ir labs garastāvoklis un visu šo laiku viņi pavadīja lietderīgi ar lielu prieku.

Kā arī šajā nedēļā jaunieši apmeklēja Naujenes novadpētniecības muzeju. Šo dienu jaunieši nosauca, kā „Kultūrmantojuma diena”. Muzejā jauniešiem bija pastāstīts par novada un pagasta vēsturi, par to dabu, svarīgiem notikumiem, pagasta slaveniem cilvēkiem. Jaunieši izmēģināja savus spēkus muzeja multimediju centrā, kur uz interaktīva ekrāna un hologrāfiskā kuba bija piedāvāta jauniešiem dabas spēle, enciklopēdija par Naujenes pagasta dzīvniekiem, kā arī filmas par vēsturi un novadpētniecību. Ļoti iepatikās jauniešiem franču mākslinieces Valentīnas Zeiles izstāde. Māksliniece ir dzimusi un dzīvojusi Naujenes pagastā.  

Šī nedēļas pasākumos piedalījās ap 20 jauniešiem. 

Jūnija otrajā nedēļā (08.06.15. – 14.06.15.) notika „Zaļā nedēļa”. Šo nedēļu jaunieši nosauca par „Apzaļumošanu un labiekārtošanas nedēļu”. Nedēļas laikā ir  sakopta un labiekārtota jauniešu centra apkārtējā teritorija. Ir uzstādīti soliņi un iestādīti koku stādi, kuri arī ir iegādāti pēc projekta līdzekļiem.

„Zaļas nedēļas” pasākumos biji iesaistīti ap 25 jauniešiem.  

Jūnija pēdējā nedēļā (29.06.15. – 05.07.15) – notika „Mākslas nedēļa”. Tās ietvaros notika centra sienu apgleznošana, telpu dekorēšana. 

Ar Naujenes mākslas skolas pedagoga Māra Suseja vadību projekta dalībnieki iemiesoja savas idejas uz jaunā jauniešu centra sienām izmantojot modernu grafiku GRAFITI. Visi strādāja ar entuziasmu, lielu vēlmi un interesi.

Kā arī mākslas nedēļās ietvaros jauniešiem bija iespēja piedalīties dažādās radošās darbnīcās. Katrs jauns cilvēks varēja izvēlēties radošo darbnīcu pēc savam interesēm. Nedēļas ietvaros jaunieši varēja:

–         apgūt stikla apgleznošanas un papje-maše tehniku;

–         iepazīties ar tehnoloģiju „darbs ar audumu”; kā arī jaunieši mēģināja „iedot otru dzīvi” veciem priekšmetiem (avīzes, plastmasas pudeles, produktu iepakojumi, kartona kārbas un citi);

–         pastrādāt ar dabas materiāliem.  

Viss nepieciešamais darbam „Mākslas nedēļā”  ir iegādāts pēc projekta līdzekļiem. Tas ir: papīrs, kartons, kancelejas preces, dažāda veida krāsas (dekupāžas krāsas, grafiti krāsas, krāsas telpu noformēšanai un citi), karstās līmes komplekti, šķēres, otiņas un daudz ko citu. 

„Mākslās nedēļā” piedalijās ap 15-20 jauniešiem. 

Jūlijā, projektu ietvaros no 20. jūlija līdz 02.augustam notika daži sporta pasākumi. 21.jūlijā Kraujas ciemā sporta laukumā notika draudzīgas sacensības starp Daugavpils novada Naujenes pagasta un kaimiņpagastu jauniešiem un ASV bruņoto spēku virspavēlniecības dalībniekiem, kuri atrādījās Naujenes pagastā ar civilmilitārās sadarbības projektu. Sacensības dalībnieki cīnījās divos sporta veidos Futbols un Strītbols. Futbolā uzvaru izcīnīja Naujenes pagastu un kaimiņpagastu jauniešu komanda, Strītbolā ASV bruņoto spēku virspavēlniecības dalībnieki. Sporta sacensības cīnījās ap 20 dalībniekiem.

27. un 28. jūlijā Daugavpils novada jaunieši piedalījās ūdens pārgājiena pa Daugavas upi. Pārgājiens pagāja ar devīzi „Ar sauli, sportu un dzīves prieku sirdī!”. Kopumā pārgājienā piedalījās 25 dalībnieki. Pārgājiens notika vienā no skaistākajiem Latgales reģiona dabas parka teritorijā „Daugavas loki”. Startēja dalībnieki no Krāslavas pilsētas, pārgājiena galapunkts bija Slutišķu ciems (Naujenes pagasts). Garums starp startu un galapunktu sastādīja 22 kilometrus.

Pārgājiena laikā jauniešiem bija iespēja iepazīties ar sava novada skaistumiem: zaļiem mežiem, stāvkrastiem, senlaiku ciematiem utt. Kā arī jauniešiem bija iespēja nodemonstrēt savas iemaņas un prasmes smaiļošanā, dzīvē brīvajā dabā un pārsteigt visus ar savam kulinārijas spējam. 

Neskatoties uz to, ka ūdens ceļš bijis gars un daži jaunieši piedalījās pārgājienā pirmo reizi, galapunktā visiem dalībniekiem bija labs garastāvoklis un vēlme piedzīvojumiem.

Galapunktā jaunieši izmitinājās naktsmītnei: izvietoja telšu pilsētiņu, gatavoja ēdienus, trenējās piedāvātajās sporta aktivitātēs, spēlēja volejbolā un badmintonā.  Naktī jauniešiem bija tusiņš pie ugunskura ar ģitāru, dziesmām un mēmo šovu. No rīta jaunieši paši organizēja un gatavoja brokastis. Citi jaunieši, kuri ne bija aizņemti brokastu pagatavošanā noskrēja krosu. Visi pārgājiena dalībnieki notīrīja teritoriju, savāca mantas un ar cerību satikties nākošgad devās mājas.

„Sporta nedēļas” pasākumam sporta inventāru ( bumbas, badmintonu komplekti, volejbola tīkli, lecamauklas un citu inventāru) iegādājas pēc projekta līdzekļiem.

 

Jaunajā rakstā mēs pastāstīsim par citām aktivitātēm, kuri ir ieplānoti pēc projekta plāna. 

 

 

Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2015.gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.