„PAVER DURVIS PAGĀTNĒ!” – MUZEJU NAKTS NAUJENES NOVADPĒTNIECĪBAS MUZEJĀ

Maija mēnesis Naujenes Novadpētniecības muzejam ir īpašs ar 2 zīmīgiem notikumiem: sestdien,  21. maijā muzejs desmito reizi iesaistīsies starptautiskajā akcijā „Muzeju nakts” un sāks svinēt savu 20 dzimšanas dienu. 1996. gada 29. maijā Naujenes pagasta padome pieņēma lēmumu par muzeja izveidošanu. Muzeja pastāvēšanas laikā ir paveikts daudz: savākti vairāk kā 19800 eksponāti, pateicoties Daugavpils novada domes un Daugavpils novada Kultūras pārvaldes atbalstam renovētas muzeja ēkas, izveidotas interesantas un modernas pastāvīgās ekspozīcijas, tai skaitā Daugavpils novada lepnums – tēlnieces Valentīnas Zeiles mākslas galerija un „Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”. Apmeklētājiem tiek piedāvātas daudzveidīgas tematiskās izstādes, izglītojošas programmas, radošās darbnīcas, pasākumi un ekskursijas. Izņēmums nebūs arī šī „Muzeju nakts”, kura norisināsies ne tikai pamatekspozīcijā Skolas ielā 1, Naujenē, bet arī ārpusmuzeja ekspozīcijā „Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”.

—– „Muzeju nakts” norises Naujenes Novadpētniecības muzeja pamatekspozīcijā Skolas ielā 1, Naujenē sāksies plkst. 15:00 un notiks līdz plkst. 24:00. Akcijas moto šogad ir koncentrēts vienā vārdā – “Durvis”, ko iespējams interpretēt gan ļoti konkrēti, gan metaforiski, atbilstoši katra muzeja pamattēmām, aktuālajām norisēm un iztēles spēkam. Sekojot vadmotīvam Naujenes muzejs piedāvās saviem apmeklētājiem jaunu izstādi – „Durvis pagātnē: padomju laika šarms”, kurā ir aplūkojams improvizēts 50. – 60. – to gadu stilā veidots interjers, kas aicina iejusties padomju atmosfērā. Apmeklētājus uzrunās Art Deco stila mēbeles – bufete, spogulis un galds, dažādi sadzīves priekšmeti, tā laika mūzika un fotogrāfijas. Varēs iepazīties arī  ar Pirmajam un Otrajam pasaules karam veltīto izstādi „Ugunsjoslu krustojumā”. Apmeklētājus gaidīs jau iemīļotās pastāvīgās ekspozīcijas: Daugavpils novada lielākā mākslas galerija – „Latgales parīziete Valentīna Zeile” ar atklāto mākslas priekšmetu krājumu „Valentīnas Zeiles darbnīca” un izstādi „Dzimtas mantojums”, Latgales zemnieku sadzīves priekšmetu un darbarīku kolekcija „Turīga zemnieka istaba” un „Latgaliešu sadzīves priekšmeti un darbarīki”, Latgales reģiona modernākā dabas ekspozīciju „SirdsDaugava”, kur varēs izmēģināt interaktīvās spēles un iepazīt īpaši aizsargājamā ainavu apvidus „Augšdaugava” un dabas parka „Daugavas loki” dzīvās dabas pasauli. Dabas ekspozīcijā būs apskatāma Špoģu Mūzikas un mākslas skolas Tautas lietišķās mākslas studijas „Pūpoli” pinumu izstāde. Radošo darbnīcu telpā, paverot durvis padomju pagātnē, varēs apskatīt fotopiederumu izstādi no muzeja krājuma un fotografēties improvizētā fotosalonā (līdzi jāņem fotoaparāts).Paredzētas aktivitātes arī ārpus muzeja telpām: pie muzeja darbosies vides objektu darbnīca, kurā katrs interesents varēs izgatavot kādu neparastu dārza dekoru no dabiskiem materiāliem vai iesaistīties kopdarbā veidojot lielu vides objektu un apgūstot noderīgas prasmes. Muzeja telpās varēs veidot Lielo Augšdaugavas musturdeķi. Apmeklētājiem būs iespēja pavērt durvis plašajā augu pasaulē. Eksperta pavadībā varēs iepazīt retus Juzefovas parka augus, ievākt un vēlāk arī nodegustēt zāļu tēju no patvāra.

„Muzeju nakts” norises ārpusmuzeja ekspozīcijā „Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”  sāksies plkst. 16:00 un notiks līdz plkst. 22:00. Apmeklētāji varēs iepazīties ar ekspozīciju “Slutišķu vecticībnieku lauku sēta”, kura tika renovēta 2015. gadā pateicoties Daugavpils novada domes un ELFLA atbalstītajam projektam „Vecticībnieku vēsturiskās apbūves atjaunošana un lauksaimniecības kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana Slutišķu sādžā”. Bez maksas būs pieejamas abas ekspozīcijas daļas: „Vecticībnieku dzīvojamā māja” un darbarīku kolekcija „Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”. Darbosies arī radošā darbnīca bērniem un varēs baudīt pēc vecticībnieku receptes pagatavotu zāļu tēju ar barankām.

Muzeju nakts akcijas laikā no plkst. 16:00 – 22:00 norisināsies konkurss „Iemin takas Augšdaugavā!”. Konkursa nosacījumos ietilps 3 objektu apmeklējums, divi no kuriem ir obligāti [ārpusmuzeja ekspozīcija „Slutišķu vecticībnieku lauku sēta” un Naujenes Novadpētniecības muzeja pamatekspozīcijas Skolas ielā 1] bet trešais pēc izvēles [Vasargelišķu skatu tornis vai Dinaburgas pils taka]  Nofotografējoties objektos iepriekš norādītajās vietās dalībnieki saņems balvu.

Paver durvis pagātnē! Iesaistaties akcijā „Muzeju nakts”, lai nākamajā reizē ceļš uz muzeju jau būtu vieglāks un pazīstamāks! Naujenes muzejs, svinot 20 gadu jubileju, gada garumā sagādās vairākas iespējas bez maksas apmeklēt muzeja ekspozīcijas. Sekojiet plašākai informācijai par muzeju nakts norisēm un piedāvājumiem muzeja mājas lapā www.naujenesmuzejs.lv kā arī sociālajā tīklā https://www.facebook.com/Naujenesmuzejs/,  un https://twitter.com/Naujenesmuzejs

Muzeju nakts 2016 programma (1)