Saulgriežu mistēriju rituāli Hoftenbergas parkā

Gada garākā diena un īsākā nakts jeb īstie Vasaras Saulgrieži šogad tika svinēti naktī uz 22.jūniju. Šis ir laiks, kad daba vispilnīgāk sniedz savu maģisko spēku, lai cilvēkos sasmeltos veselību un enerģiju visam gadam.

Dažas dienas pirms oficiālajām brīvdienām, Daugavpils novada pagastos izskanēja ielīgošanas pasākumi. Saulgriežu mistēriju rituāli tika veikti arī Naujenes pagasta Hoftenbergas parkā. Kopā ar Naujenes kultūras centra folkloras kopu “Rūžeņa” un Daugavpils novada Kultūras centra folkloras kopu “Dyrbini” tika izdziedātas latgaliskākās Līgo dziesmas.—–

Meitas pina vainadziņus no trejdeviņiem ziediem un sēja smaržīgas pirts slotiņas. Neiztika arī bez tradicionālā Līgo svētku cienasta – siera un Boļeslava Purmaļa pašbrūvētā alus. Jāņubērni steidza iesaistīties senās misas dzēriena darbnīcas procesā, kuru vadīja Jevgeņijs Klimanovičs.

Par lustīgumu rūpējās saimnieki Inga Zeile un Ritvars Gailums, kuram bija tā laime ne tikai attīrīt miesu un garu turpat izvietotajā pirtiņā, bet arī uz savas ādas izbaudīt pirts meistares, aglonietes Anitas Resčenko rituālus, kuros tika pielietotas ne tikai tradicionālās pirts slotiņas, bet arī neparastāki priekšmeti – cirvis, malkas bluķis, korintes pagalītes, čiekuri un samuraju slotiņas.

”Daba sniedz tik daudz dāvanu  – ir tikai jāņem un jāatgriežas pie šīm zināšanām, kuras katrā cilvēkā snauž. Piemēram, ir koki, kas palīdz noņem negatīvo enerģiju un ir koki, kas piepilda ar enerģiju, veselību un dievišķo mīlestību,” tā A.Rasčenko no “Zemeņu krastiņiem”. “Jāņu nakts ir vispiemērotākais brīdis, lai ievēlētos vēlēšanos, jo tā noteikti piepildīsies. Tas ir laiks, kad Visuma lūka ir atvērta,” piebilda pirtniece.

Pasākuma noslēgumā folkloras zinātāja Inga Zeile aicināja pavadīt saulīti pie Jāņu ugunskura un sagaidīt saullēktu ar skanīgām Līgo dziesmām, dančiem, Jāņu sieru, alu un speķa raušiem. “Un tiem līgotājiem, kam būs vēl palicis spēka, iesaku nopeldēties Daugavā, tepat pie mums, skaistajā Naujenes pagastā!”

FOTOGALERIJA

VIDEO

Teksts un video: www.daugavpilsnovads.lv

Foto: O.Kuzmina