Velomaršruts

Velomaršruts „Daugavas loki”

Maršruta kopgarums: 35km

Galvenie apskates objekti atrodas tālu prom no lielajām automaģistrālēm, ļaujot izzināt un iepazīt dabas ainavas, kā arī novērot retu un aizsargājamu dzīvnieku un augu dzīvi dabā. Apmaldīties nav iespējams – visa maršruta garumā izvietotas norādes zīmes. Velomaršrutā „Daugavas loki” iekļauti vairāki Naujenes pagasta kultūrvēsturiskie objekti.

Velomaršruta sākumpunkts ir Juzefovas parks, kur simtgadīgo koku paēnā vijas Marijas taka. Esi saudzīgs, jo parka teritorija ir bagāta ar retām un aizsargājamām augu un dzīvnieku sugām.

Nākamais pieturas punkts ir Juzefovas Sv. Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīca. Baznīca ir atvērta ikvienam. Ceļš ir tāls un nezināms. Te Tu vari ienākt un saņemt svētību, lai dotos tālāk.

Sekojot norādēm drīz vien nonāksi Dinaburgas pilskalnā, kur Tu vari aplūkot viduslaiku pils drupas un pils maketu. Nesteidzies, uz brīdi piestāj atpūtas vietā „Bruņinieku laukums”. Te Tu netraucēti vari iekurt ugunskuru un noraudzīties Daugavas rāmajā tecējumā. Minot pedāļus, veroties debesu zilgmē un rāmi plūstošajos Daugavas ūdeņos, apstājies un izbaudi klusumu Butišķu atpūtas vietā. Ceļojot tālāk pavisam nemanāmi būsi sasniedzis vienu no aizraujošākajiem šī velomaršruta pieturpunktiem. Tas ir Vasarģelišķu skatu tornis. Bezbailīgie uzkāpjot 18m augstajā tornī, var vērot teiksmaino Rozališķu loku no putna lidojuma. Ne tik drosmīgie var smelties jaunus spēkus Vasargelišķu atpūtas vietā.

Ceļā uz Slutišķu sādžu izvingrini kājas dodoties pastaigā pa Markovas izziņas taku. Nepaej garām, jo Markovas pilskalna pakājē labiekārtotā atpūtas laukumā „Latgales sēta” āra kamīnā vari uzcept desiņas, baudīt romantisku maltīti meža ielokā.

Mērojot lauku ceļu uz Slutišķu vecticībnieku sādžu, paveries zilajās debesīs un ieelpo reibinošo pļavu ziedu smaržu un iepazīsti slāvu kultūras tradīcijas Naujenes Novadpētniecības ārpusmuzeja ekspozīcijā „Slutišķu vecticībnieku māja”.

Tur, kur Daugavpils rajons robežojas ar Krāslavas rajonu, sekojot norādēm, nogriezies no lielā autoceļa un Tu drīz vien sasniegsi velomaršruta tālāko punktu – Vecračinas pilskalnu. Pilskalns atrodas Daugavpils rajona Naujenes pagasta, Daugavas labajā krastā Vecračinas sādžā. Pilskalnu pirmais plašāk aprakstīja A. Gusars 1941. gadā. Ņemot vērā nocietinājuma sistēmu, to var datēt ar vēlo dzelzs laikmetu – mūsu ēras 10. – 13. gs. Pilskalna ierīkošanai izmantots dabisks no divām pusēm 18-27m kraujš krasta atzarojums. Tā forma atgādina izstieptu trijstūri – mēli. 200 gadus te pastāvēja vecticībnieku kapsēta. Sakarā ar plānojamo Daugavpils HES ūdenskrātuves uzplūdinājumu, kapus ar ekskavatoru un buldozeru izraka, pilnīgi izpostot pilskalna plakumu (70×30) un daļēji arī vaļņus. No skatu torņa pilskalna stāvkrastā paveras aizraujoša dabas ainava.

Pirms dodies ceļā ienāc un uzzini visu, kas Tevi interesē Naujenes Novadpētniecības muzejā, Naujenes informācijas birojā – Skolas iela 1B, Naujene, Naujenes pagasts, Daugavpils novads, tel. +371 65471321, muzejs@apollo.lv, www.balticlakes.com

Lai Tev jauks un iespaidiem bagāts veloceļojums!